Mýtus 32 — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice. — PrPom

Mýtus 32 — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice.

Jak to vzniklo?

No, tváří se to tak nějak logicky, ne? Doktoři, kteří sedí v sanitce přece normálně pracují v nemocnici, tak odkud by asi vyjížděli? Třeba doktor Jandera ze seriálu České televize Sanitka vyrážel k výjezdům určitě z nemocnice…Mýtus 32 — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice.

Proč to tak nefunguje?

Tak nejprve začneme tím, že si ujasníme prostý fakt, že ne v každé sanitce sedí lékař. I to je totiž jeden z mýtů o první pomoci, o tom jsme už ale psali — pojďte si o tom přečíst SEM.

Proč by ale záchranka se záchranáři neměla vyjíždět z nemocnice? Důvod je jednoduchý, zdravotnická zařízení nejsou rozmístěna rovnoměrně. Je totiž spíš pravidlem, že ve větších městech či aglomeracích, je mnoho nemocnic na relativně malé ploše (typicky v centru). Avšak stačí vyjet na periferii a stěží narazíte byť jen na polikliniku. No, to by nebylo zrovna moc chytře vymyšlené, kdyby sanitky na okrajovou část měst jezdili o řekněme desítky minut déle než do centra, viďte?

Kdyby tedy záchranky vyjížděly jen z nemocnic, nebyla by zaručena dostatečně brzká doba dojezdu do všech míst našeho státu. Musíme také pamatovat na nepříjemný trend, kdy se ruší jedna nemocnice za druhou nebo se ponechávají jen ekonomicky výhodná oddělení, která se v tamních oblastech uživí.

Pokud vás zajímá, jaká je nyní situace, co se rozmístění nemocnic versus výjezdových základen v našem hlavním městě týče, pojďte si srovnat tyto dva následující obrázky:

Mýtus 32 — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice.

Mýtus 32 — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice.

Sanitka vyjíždí z nemocnice — jak to funguje doopravdy?

Zdravotnická záchranná služba je na nemocnicích nezávislá, jedná se o dva rozdílné subjekty, které se často liší i zřizovatelem.

Pokud vytočíte 155, dovoláte se na dispečink záchranné služby. Operátor/ka od vás vytěží vaši aktuální polohu a podle ní k vám pošle sanitku. Ale jak? No jednoduše, vybere nejbližší výjezdové stanoviště, popřípadě stanoviště, kde je momentálně volné vozidlo s posádkou. Také od vás zjistí veškeré informace, na základě kterých rozhodne, zda na místě výjezdu bude potřeba i lékař nebo bude postačovat kvalifikovaný zdravotnický záchranář. Sanitka vyjede — klidně už během vašeho hovoru, proto s ukončováním telefonátu nijak nespěchejte. Naopak odpovídejte na všechny otázky dispečerky/a, hovor zavěšuje jako první vždy jen operátor, ne volající. Posádka záchranky dojede na místo a poskytne zraněnému nezbytná ošetření. Nyní začne boj o umístění pacienta — je totiž nutné najít křehkou rovnováhu mezi tím, která nemocnice je nejblíž, která má dostatečné vybavení a hlavně volnou kapacitu k přijetí pacienta. A to nebývá často zrovna snadný úkol. Pokud předání pacienta v konkrétní nemocnici klapne”, posádka se vrátí zpátky na základnu nebo se rovnou rozjede k dalšímu případu, a to bez návratu na danou výjezdovou základnu.

Rozmístění výjezdových stanovišť je v České republice dostatečné natolik, aby byl naplněn zákonný čas dojezdu posádky na místo události, a to je 20 minut. Ano, opravdu budete muset ještě před příjezdem záchranky v lepším případě třeba 10 minut, v horším i 30 minut poskytovat první pomoc — obvazovat, resuscitovat, utěšovat… Proč ale tak dlouho? Ne vždy k vám totiž posádka přijede v zákonné době, proč tomu tak je? O tom si pojďte přečíst SEM.

A vy vážně zvládnete dobře poskytnout první pomoc i po tak dlouhou dobu? Že ne? Tak to přijďte na některý z našich ZÁŽITKOVÝCH kurzů, rádi vás tuhle dovednost naučíme v mnoha modelových situacích :)

Zdroje obrázků

  1. Výjezdové základny – Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy [online]. Copyright © 2018 Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy [cit. 28.10.2018]. Dostupné z: https://www.zzshmp.cz/vyjezdove-zakladny/
  2. Mapy Google . Google [online]. Dostupné z: https://www.google.com/maps/search/nemocnice+praha/@50.0845785,14.3768977,12z

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..