Mýtus 40 — Když je venku pod nulou, můžu jít bruslit na rybník

Mýtus o první pomoci č. 40 - proboření do leduJe neděle, osm hodin večer – je čas na další mýtus o první pomoci. Zima sice zatím nepřišla v plné síle, ale věřím, že to bude již brzy.

Zimní sporty, a to především ty netradiční, si získávají stále větší popularitu. Zkoušeli jste někdy lední bruslení na přírodních zamrzlých plochách? Ne? Vřele doporučuji, je to totiž mnohem lepší, než si zaplatit vstup na zimní stadión a mačkat se s mnoha lidmi, hlídat si, abyste nepřejeli dítě, které právě před vámi upadlo a každých 10 minut po hvizdu píšťalky měnit směr jízdy… Venku je to krásné, ale nebezpečné. A pěkná řádka lidí na to už také doplatila.

Teplota a tloušťka ledu

Obrázek 1: Záchrana propadlé osoby (1)

Led o tloušťce 3 cm již udrží dospělého nepohybujícího se člověka, vstup na tento led je nebezpečný. Led o mocnosti 3–8 cm již udrží člověka v pomalém pohybu bez dopadů – chůzi. Pro bruslení je vhodný led silnější než 8 cm, přičemž za ideální bezpečnostní tloušťku se považuje 15 cm, která udrží
i jedoucí osobní automobil. Platí pravidlo
5, -5, 10. Co to znamená? Pokud bude alespoň po dobu pěti dnů působit konstantní teplota alespoň -5 ℃, tak se mocnost ledu zvýší na 10 cm. Toto pravidlo je odvozené pozorováním a praxí, avšak samozřejmě lze ověřit poměrně složitým výpočtem (pro milovníky diferenciálních rovnic přikládám na konci článku pdf s řešením příkladu z MFF UK). Jak uvádí i autor výpočtu, spoustu věci zanedbal – praskliny, oblasti kolem břehů, vývěry bahna, směry proudění vody pod ledem a mnoho dalšího. Je třeba si především dávat pozor a led řádně prozkoumat.

Co si z toho odnést?

Obrázek 2: Ledová prasklina "paví ocas" (2)

Pokud chcete bruslit v přírodě, je třeba poctivě sledovat vývoj počasí a mít na paměti pravidlo 5, -5, 10. Led je třeba pečlivě zkoumat a vyvarovat se rázovým pohybům
u břehů, kde bývá led nekompaktní. Vhodnou výbavou jsou též samovyprošťovací pomůcky pro případ propadnutí.

Tématu: Propadení osoby do ledové plochy se bude věnovat odborný článek, který vyjde během příštího týdne. Pokud se chcete dozvědět více o problematice sportovních aktivit v zimě, jeďte se námi na kurz První pomoc v zimních horách, pokud jste v první pomoci pevní v kramflecích, ale rádi byste potěšili užitečným dárkem někoho blízkého, dejte mu kurz pod stromeček:


Článek ke stažení v pdf – myty_PP_40_led

 

Bibliografie

1. Zásady bezpečnosti při rekreačních sportech na zamrzlých hladinách. Oficiální stránky města Zdice. [Online] [Citace: 12. prosinec 2013.] http://www.mesto-zdice.cz/data/messages/obsah248_2.jpg?gcm_date=1329141931.

2. Velké trhliny v ledu – lépe objet či obejít. Bruslení – e.zprávy. [Online] [Citace: 12. prosinec 2013.] http://brusleni.e-zpravy.cz/pictures/141_1.jpg.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.