Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím. — PrPom

Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

Jak to celé vzniklo?

Rozmach geografických informačních systémů (GIS) je nezadržitelný. Dnes už v podstatě neexistuje heslo na internetu, jehož součástí by nebyla geografická informace. Vyhledáváme nejrůznější obchody, restaurace či firmy. Zvykli jsme si hledat jakákoli místa v online mapě nebo rovnou použít navigaci. Bude nám ale na horách k něčemu taková GPS v chytrém telefonu?  Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

GPS v telefonu —  proč to na horách nemusí fungovat?

Zobrazení mapy s vyznačenou polohou uživatele a možností navigace vzešlo ze dvou nezbytností. Těmi jsou určení přesné polohy a také přístup k mapám. Samotné určování polohy funguje trojím způsobem:

  • První možností je využití mobilního signálu. Toto určení polohy ale není úplně přesné.
  • Ke zpřesnění údajů o lokaci je proto využíván i systém GPS. Ten se pro tento účel zdá být spolehlivým. Jenže kvalita signálu v horách i velehorách není nijak slavná. Dochází k jeho tříštění a odrazům od horských a skalních masivů.
  • Posledním způsobem je použití WiFi, je-li k ní daný telefon připojen. Na to ale v horách můžeme rovnou zapomenout.

Přístup k mapovému podkladu probíhá často pomocí internetu. V horách ale nemůžeme počítat s kvalitním signálem mobilních sítí, natož s přístupem k mobilním datům. Je tady ale samozřejmě i možnost stáhnout si offline verzi mapy do telefonu ještě před expedicí do hor. Ovšem samotná mapa bez vyznačené polohy uživatele nejspíš nebude moc k užitku.

Poslední nevýhodou je fakt, že každý telefon je zkrátka jen elektronika. Mráz škodí LCD displejům, vykreslování tak není plynulé. Navíc chlad snižuje i výdrž baterie. I to nejlepší elektronické zařízení se bez energie stane jen nefunkčním kusem železa.

Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

Jak je to správně?

Využívání všelijakých map a navigací v telefonech je jistě velmi užitečná věc. Hodí se především kdekoli v civilizaci. Použití telefonu v horách je ale značně omezené a je třeba na to předem myslet. Ještě před výletem zakupte powerbanku, která něco vydrží a samozřejmě ji nezapomeňte předem dostatečně nabít. Stáhněte si offline verzi turistické mapy, třeba se bude hodit.

Nainstalujte si aplikaci Záchranka. K čemu je dobrá? Jde o skvělou vychytávku pro volání záchranky, nevíte-li přesně, kde se zrovna nacházíte, což se v horách stane velmi snadno. Nově ji můžete použít nejen v Česku, ale už i na Slovensku a v Rakousku. Díky této aplikaci kontaktujete záchranku i horské záchranáře jedním kliknutím, a to včetně odeslání své aktuální polohy. Její obrovskou výhodou je i to, že je úplně zadarmo.

Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

Také se hodí uložit si čísla tísňového volání (nejen) na Horskou službu ještě před vyjitím na túru. V Česku využijte číslo +420 1210, na Slovensku +421 18 300.

Klasické papírové mapy v rozumném měřítku jsou v horách nenahraditelné. Mapa nepotřebuje ani baterie, ani signál. Mráz ji také nadměrně nepoškodí, bude-li v nějakém obalu.

Jako „neporazitelné orientační trio“ nejen do hor můžeme doporučit následující:

  • Dobrá aktuální mapa v dostatečném měřítku.
  • Kompas či buzola.
  • GPS přístroj. Tím ale nemyslíme tu obyčejnou navigaci do auta. Tahle by měla být dostatečně odolná, proti vodě, vlhkosti nebo nárazům. Nezapomeňte vybrat tu, která vydrží co nejdéle bez nutnosti dobíjení. V horách hned tak nějakou zásuvku nepotkáte a vláčet s sebou na expedici spousty tužkových baterek asi není zrovna dobrý plán.

A k čemu že je vlastně dobré vědět to, kde přesně se v horách nacházíte? Co když třeba spadne lavina a vy budete potřebovat co nejrychlejší pomoc záchranářů? Nebo taková zraněná noha, s kterou už nemůžete jít dál… Přesná lokace se v horách  může víc než jen hodit. Jedině tak si zavoláte potřebnou pomoc přímo až k vám.  

Chcete se dozvědět něco o tom, jak se v horách neztratit? Máte chuť vyrazit na další túru už skutečně připraveni? Nezapomeňte se přihlásit na  zážitkový kurz První pomoc v zimních horách. Nudit se tam opravdu nebudete.

Zdroje obrázků:

  1. Funkce – Záchranka. Záchranka [online]. Dostupné z: https://www.zachrankaapp.cz/cs/funkce
  2. Tisková zpráva: Aplikace Záchranka nově přivolá také slovenskou Horskou záchrannou službu | Záchranka. Záchranka [online]. Dostupné z: https://www.zachrankaapp.cz/cs/tiskova-zprava-aplikace-zachranka-nove-privola-take-slovenskou-horskou-zachrannou-sluzbu

Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..