Cévní mozková příhoda - neboj se pomoci! — PrPom

Cévní mozková příhoda – neboj se pomoci!

NCévní mozková příhoda, první pomoceboj se pomoci a nauč se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody. Každé 4 vteřiny někoho na světě potká mrtvice a každých 40 vteřin na ni někdo zemře. V Česku je mrtvice druhou nejčastější příčinou úmrtí. (O mozkové mrtvici). Tato čísla ukazují, jak zásadní je být informován a vědět, co v takové situaci dělat, můžete tak někomu zachránit život!

Ranila ho mrtvice! Co si pod tím představit?

Mrtvice, infarkt mozku, cévní mozková příhoda, iktus, to všechno jsou názvy pro jedno onemocnění. Mozkový infarkt je způsoben uzávěrem nebo zúžením mozkových cév s výrazným snížením průtoku krve, které vede nedokrevnosti části mozkové tkáně. (Škoda, 2011). Další méně častou příčinou poškození mozku je krvácení. Ať se jedná o ucpání tepny nebo krvácení, výsledek bude stejný, nějaká oblast mozku bude vyřazena z provozu.

Mozek je řídící orgán našeho těla, a to, jak bude cévní mozková příhoda (dále CMP) vypadat, závisí na tom, které z řídících sektorů budou vyřazeny z funkce. Ano, vyplývá z toho, že člověk s CMP může vypadat opravdu všelijak. Může mít typické příznaky, ale může se také chovat jako opilý. Proto na kymácejícího se člověka nekoukejte vždy jako na opilce, může mít CMP ale třeba i diabetes.

Jak mám ale poznat, že se jedná o CMP?

Z předchozích slov by se mohlo zdát téměř nemožné správně rozpoznat, o jaký stav se jedná. Není tomu tak, jelikož některé příznaky se vyskytují téměř vždy, a díky nim Vám velmi rychle může bliknout, o co se jedná.

Pro zjednodušení se mezinárodně užívá zkratka FAST. Je to anglická zkratka, která znamená rychle. Tak bychom v dané situaci také měli postupovat. Co za pomůcku se ukrývá pod jednotlivými písmeny?

ochrnutí končetiny, cévní mozková příhodaPokleslý koutek, cévní mozková příhodaporucha řeči, cévní mozková příhoda

 1. F = Face — tvář
 • Vždy se podívejte, zda je na tváři dotyčného všechno tak, jako obvykle.
 • Cévní mozková příhoda se může projevit spadlým koutkem, asymetrií obličeje, včetně spadlého očního víčka.
 • Požádejte dotyčného, aby se na Vás usmál. Bude-li mít ústa nakřivo, poukazuje to na CMP. 
 1. A = Arm paže
 • Nechte postiženého zvednout ruce do předpažení a poproste, aby tak chvilku setrval.
 • Pokud jednu ruku vůbec nezvedne, či ji nedokáže v předpažení udržet, zbystřete.
 1. S = Speech — řeč
 • Nechte si zopakovat jednoduchou větu.
 • Lidé s CMP mohou mít problém cokoliv vyslovit nebo na Vás budou mluvit, ale vy jim nebudete rozumět.
 1. T = Time — čas volat záchrannou službu
 • Písmeno T nám neuvádí žádný příznak mrtvice, ale říká, co máme dělat, pokud je alespoň jeden předchozích příznaků přítomen.
 • Jedinou možnou správnou první pomocí je VOLAT ZÁCHRANNOU SLUŽBU. Věřte, že to je to jediné, co dotyčnému může pomoct, jelikož nic více se dělat nedá. Pacient s CMP musí co nejrychleji do nemocnice, kde odstraní samotnou příčinu mrtvice. Na nic tedy nečekejte, hraje se tu o každou minutu.

Věděli jste, že 70% Čechů nerozpozná příznaky cévní mozkové příhody? (O mozkové mrtvici). Jak může vypadat a jaká je informovanost Čechů v této problematice, se můžete podívat zde na videu. Doufáme, že po přečtení tohoto článku, se toto číslo bude rapidně snižovat a hlavně, že až se setkáte s člověkem s typickými příznaky, v hlavě se Vám rozsvítí kontrolka, a jako první příčina Vás napadne cévní mozková příhoda.

Bibliografie

Varovné příznaky. Čas je mozek [online]. [cit. 2016-05-14]. Dostupné z: http://www.casjemozek.cz/varovne-priznaky

4 Signs You Might be Having a Stroke. 2015. Signature care: Emergency center [online]. SignatureCare Emergency Center [cit. 2016-05-14]. Dostupné z: http://ercare24.com/4-signs-you-might-be-having-a-stroke/

O mozkové mrtvici. Čas je mozek [online]. [cit. 2016-05-14]. Dostupné z: http://www.casjemozek.cz/o-mozkove-mrtvici

Ondřej Škoda a kolektiv spoluautorů Národního referenčního centra. 2011. Národní sada klinických standardů: Léčba pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou a s tranzitorní ischemickou atakou. In: Česká neurologická společnost ČLS J.E.P. [online]. Národní referenční centrum [cit. 2016-05-14]. Dostupné z: http://www.czech-neuro.cz/data/M/4/A/KS-pro-diagnostiku-a-lecbu-pac.pdf

4 thoughts on “Cévní mozková příhoda – neboj se pomoci!

 • Dobrý den, v takových extrémních podmínkách se toho bohužel opravdu moc dělat nedá.

 • Extrémní situace, ztroskotáme někde v neobydlené části zeměkoule a kolega trosečník dostane CMP.
  Jak postupovat v takovém případě?
  Existuje nějaké nezbytné minimum co dělat?

 • Dobrý den Jane, děkujeme za dotaz, chápete to správně. Z klinických příznaků postiženého není možné rozeznat, zda se jedná o tzv. ischemickou CMP (nejčastěji uzávěr cévy v mozku) nebo o krvácení. V případě krvácení by léky na ředění krve stav zhoršily, proto je určitě nepodávejte. Nejdůležitější je včas rozpoznat a nepodcenit varovné příznaky a zavolat ZZS na lince 155, nevozte dotyčného sami nikam autem. Pokud se chcete o ,,mrtvici“ dozvědět více, doporučujeme například tyto stránky. https://www.casjemozek.cz/. Mějte fajn večer :)

 • Dobrý den,
  píšete, že se nemají podávat léky. Z hodně zdrojů se dá dozvědět, že může pomoci Aspirin/Acylpyrin, případně rovnou Stacyl nebo jiný lék, jehož účinkem je i naředění krve. Chápu správně, že to nedoporučujete, protože to může v případě krvácení do mozku uškodit? Nebo je možné přeci jen nějaké z těchto léčiv podat, pokud je pacient schopen jej zapít?
  S pozdravem
  J

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..