Hyperventilace — neboj se pomoci! — PrPom

Hyperventilace — neboj se pomoci!

Hyperventilace, první pomoc při předýcháníAsi každý se někdy dostane do stresové situace, ale co člověk, to jiná reakce. Někdo je prostě kliďas, u někoho se může rozvinout stav, kterému říkáme hyperventilace. Tento stav má velmi jednoduchou a hlavně účinnou první pomoc, proto Neboj se pomoci! a přečti si, jak se v takové situaci chovat.

Co to hyperventilace vlastně znamená?

Hyperventilace je případ, kdy dotyčný začne dýchat rychleji a mělčeji než obvykle. Tímto dochází k vydýchávání oxidu uhličitého, který je důležitý pro udržení optimálního prostředí uvnitř těla. Kvůli jeho nedostatku poklesne hladina vápníku v krvi a dotyčný začne pociťovat typické příznaky.

Častěji se s hyperventilací setkáme u žen, ale výjimkou nejsou samozřejmě ani muži. Vyvolávající příčinou může být opravdu cokoliv. Nejčastěji předchází nějaká stresová situace, strach, úzkost, které vedou k zrychlení dýchání. Poté, co postižený začne pociťovat nepříjemné příznaky, začne se obávat o své zdraví a strach celý stav ještě zhorší.

Jak mohu poznat, že se jedná o hyperventilaci?

Příznaků je celá řada. Na první pohled bude dotyčný rozrušený, bude rychle a mělce dýchat. Můžete být také svědky situace, která hyperventilaci vyvolala, a to vám určitě napoví. Dále si může stěžovat na brnění rukou, nohou a kolem úst, může docházet ke křečím. Typické je zvláštní křečovité držení horních končetin, dlaň je zkroucena společně s prsty do jakési mističky. (Humpl, 2017) Výjimkou nebudou ani bolesti na hrudi, které mohou imitovat infarkt. Proto si lidé v této situaci sami často volají záchrannou službu, jelikož prožívají velmi nepříjemné pocity a mají strach o své zdraví.

Jaká je správná první pomoc?

Nejprve musíte dotyčnou osobu uklidnit, jelikož tento stav vznikl na podkladě rozrušení. Chovejte se empaticky a snažte se postiženému ukázat, jak má dýchat pomalu a zhluboka. Nijak na něj nespěchejte, celou situaci byste mohli ještě zhoršit.

Pokud se ani přes vaši slovní pomoc dýchání nelepší, dejte osobě igelitový či papírový pytlík před ústa tak, aby do něho dýchala. Tím si bude zvyšovat množství oxidu uhličitého a její stav se bude lepšit. Pokud u sebe nemáte pytlík, instruujte dotyčného, aby si před obličej dal vlastní pěst a dýchal do ní. Popřípadě mu můžete pěst dát před ústa sami, ale dejte pozor, aby neměl pocit, že ho omezujete či dusíte. Cokoliv budete dělat, předem postiženému řekněte.

Ve většině případů není nutné volat záchrannou službu, protože se po uklidnění dechu vše vrátí do normálu. Záchranku ale volejte, pokud se stav nezlepšil ani po kvalitní první pomoci, to znamená, pokud příznaky trvají nadále i v době, kdy už je pacient úplně klidný. Může se stát, že se dotyčného nepodaří uklidnit a upadne do bezvědomí. V tomto případě volejte záchrannou službu taktéž.

První pomoc u hyperventilace není složitá. Zásadní je rozeznat, zda se o hyperventilaci jedná. Může totiž imitovat infarkt či jiné onemocnění, které se projeví křečemi.

Abyste si byli v první pomoci jistí, nestačí si přečíst článek o tom, jak se to dělá. Nejlepší je zkusit si to nanečisto na jednom ze zážitkových kurzů první pomoci.


 

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

HUMPL, Lukáš a Stanislav LUKŠ, 2017. Hyperventilační syndrom. In: Zdravotnická záchranná služba [online]. [cit. 2017-03-11]. Dostupné z: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=4681

3 thoughts on “Hyperventilace — neboj se pomoci!

 • Zdravím Vás, Petře. Díky za odezvu :) Váš příspěvek je hodně zmatený, tak snad nebude vadit, když to dám trochu do pořádku.
  1) Hyperventilace a infarkt. Mají málo společného a riziko záměny, ač existuje, je velmi malé. Samozřejmě se snažíme pomocí našich článků a kurzů laiky učit správně infarkt rozeznat, ale to určitě víte, zjevně nám věnujete poměrně velkou pozornost, čehož si moc vážíme :)
  2) Zážitkový kurz je pro laického zachránce opravdu jediné možné řešení. První pomoc se jinak než zážitkem naučit nedá.
  3) Označujete nás za lidský odpad a píšete, že se z lidí jen snažíme tahat peníze. Zde jste se bohužel dostal svou urážlivostí za hranice korektnosti. Pokud máte potřebu komentovat naši práci takto nevkusným a lživým způsobem, prosím vždy svá tvrzení doprovázejte konkrétními argumenty, které to dokládají. Díky.
  4) Primárně jde o článek s cílem vzdělávat českou laickou populaci v první pomoci. Protože jsme si ale vědomi toho, že z článku se první pomoc naučit nedá, na závěr vždy doporučujeme jedinou možnou cestu – zážitkový kurz první pomoci. Věřím, že nám prominete takový druh PR, který reálně může vést k záchraně lidských životů, nebo zdraví.
  5) Chudáci. No ano, uspět s kvalitní výukou první pomoci v České republice není snadné, i když pro to děláme maximum. Do určité míry jsme tedy chudáci. Jsou ale lidé, kteří nám pomáhají. Například Vy – tím, že píšete příspěvky pod naše články, výrazně zvyšujete jejich čtenost a návštěvnost. Tím pomáháte šířit kvalitní výuku PP zážitkem v ČR. Moc děkujeme a přejeme mnoho zdaru :)

 • To je zase článek. Zásadní je rozeznat hyperventilaci od infarktu, což laik nedokáže a jako řešení nabídnete zážitkovej kurs :-) Je hrozný jakým způsobem se dnes lidskej odpad snaží z lidí vytahat peníze. To jste nemohli hned na začátku napsat, že jde o PR článek? Chudáci

 • Dobrý den,bohuzel sem sama temito obtizemi“postizena“trva to u mne v case mesicu,a casteji zachvaty mam 2 tydne a predevsim v noci,coz pro uklidneni neni priznivy cas,vzdy sem to prodychala,ale pred necelym mesicem jsem mela krece v rukach,tudiz jsem si zavolala RZ leky nesnasim,jsem farmakorezistetni,zajimalo by mne zda se timto oslabuje srdce.

  Petra

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..