top of page

Hyperventilace — neboj se pomoci!


Co to hyperventilace vlastně znamená?

Hyperventilace je případ, kdy dotyčný začne dýchat rychleji a mělčeji než obvykle. Tímto dochází k vydýchávání oxidu uhličitého, který je důležitý pro udržení optimálního prostředí uvnitř těla. Kvůli jeho nedostatku poklesne hladina vápníku v krvi a dotyčný začne pociťovat typické příznaky.

Častěji se s hyperventilací setkáme u žen, ale výjimkou nejsou samozřejmě ani muži. Vyvolávající příčinou může být opravdu cokoliv. Nejčastěji předchází nějaká stresová situace, strach, úzkost, které vedou k zrychlení dýchání. Poté, co postižený začne pociťovat nepříjemné příznaky, začne se obávat o své zdraví a strach celý stav ještě zhorší.

Jak mohu poznat, že se jedná o hyperventilaci?

Příznaků je celá řada. Na první pohled bude dotyčný rozrušený, bude rychle a mělce dýchat. Můžete být také svědky situace, která hyperventilaci vyvolala, a to vám určitě napoví. Dále si může stěžovat na brnění rukou, nohou a kolem úst, může docházet ke křečím. Typické je zvláštní křečovité držení horních končetin, dlaň je zkroucena společně s prsty do jakési mističky. (Humpl, 2017) Výjimkou nebudou ani bolesti na hrudi, které mohou imitovat infarkt. Proto si lidé v této situaci sami často volají záchrannou službu, jelikož prožívají velmi nepříjemné pocity a mají strach o své zdraví.

Jaká je správná první pomoc?

Nejprve musíte dotyčnou osobu uklidnit, jelikož tento stav vznikl na podkladě rozrušení. Chovejte se empaticky a snažte se postiženému ukázat, jak má dýchat pomalu a zhluboka. Nijak na něj nespěchejte, celou situaci byste mohli ještě zhoršit.

Pokud se ani přes vaši slovní pomoc dýchání nelepší, dejte osobě igelitový či papírový pytlík před ústa tak, aby do něho dýchala. Tím si bude zvyšovat množství oxidu uhličitého a její stav se bude lepšit. Pokud u sebe nemáte pytlík, instruujte dotyčného, aby si před obličej dal vlastní pěst a dýchal do ní. Popřípadě mu můžete pěst dát před ústa sami, ale dejte pozor, aby neměl pocit, že ho omezujete či dusíte. Cokoliv budete dělat, předem postiženému řekněte.

Ve většině případů není nutné volat záchrannou službu, protože se po uklidnění dechu vše vrátí do normálu. Záchranku ale volejte, pokud se stav nezlepšil ani po kvalitní první pomoci, to znamená, pokud příznaky trvají nadále i v době, kdy už je pacient úplně klidný. Může se stát, že se dotyčného nepodaří uklidnit a upadne do bezvědomí. V tomto případě volejte záchrannou službu taktéž.

První pomoc u hyperventilace není složitá. Zásadní je rozeznat, zda se o hyperventilaci jedná. Může totiž imitovat infarkt či jiné onemocnění, které se projeví křečemi.

Abyste si byli v první pomoci jistí, nestačí si přečíst článek o tom, jak se to dělá. Nejlepší je zkusit si to nanečisto na jednom ze zážitkových kurzů první pomoci.


Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

HUMPL, Lukáš a Stanislav LUKŠ, 2017. Hyperventilační syndrom. In: Zdravotnická záchranná služba [online]. [cit. 2017-03-11]. Dostupné z: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=4681

#Hyperventilace

bottom of page