top of page

Hyperventilace — neboj se pomoci!


Asi každý se někdy dostane do stresové situace, ale co člověk, to jiná reakce. Někdo je prostě kliďas, u někoho se může rozvinout stav, kterému říkáme hyperventilace.

Tento stav má velmi jednoduchou a hlavně účinnou první pomoc, proto Neboj se pomoci! a přečti si, jak se v takové situaci chovat.


Co to hyperventilace vlastně znamená?


Hyperventilace je případ, kdy dotyčný začne dýchat rychleji a mělčeji než obvykle. Tímto dochází k vydýchávání oxidu uhličitého, který je důležitý pro udržení optimálního prostředí uvnitř těla. Kvůli jeho nedostatku poklesne hladina vápníku v krvi a dotyčný začne pociťovat typické příznaky.


Častěji se s hyperventilací setkáme u žen, ale výjimkou nejsou samozřejmě ani muži. Vyvolávající příčinou může být opravdu cokoliv. Nejčastěji předchází nějaká stresová situace, strach, úzkost, které vedou k zrychlení dýchání. Poté, co postižený začne pociťovat nepříjemné příznaky, začne se obávat o své zdraví a strach celý stav ještě zhorší.


Jak mohu poznat, že se jedná o hyperventilaci?


Příznaků je celá řada:


  • dotyčný bude na první pohled rozrušený

  • bude rychle a mělce dýchat

  • může stěžovat na brnění rukou, nohou a kolem úst

  • může docházet ke křečím

  • typické je zvláštní křečovité držení horních končetin, dlaň je zkroucena společně s prsty do jakési mističky. (Humpl, 2017)


Výjimkou nebudou ani bolesti na hrudi, které mohou imitovat infarkt. Proto si lidé v této situaci sami často volají záchrannou službu, jelikož prožívají velmi nepříjemné pocity a mají strach o své zdraví.


Jaká je správná první pomoc?


  1. Nejprve musíte dotyčnou osobu uklidnit, jelikož tento stav vznikl na podkladě rozrušení. Chovejte se empaticky a snažte se postiženému ukázat, jak má dýchat pomalu a zhluboka. Nijak na něj nespěchejte, celou situaci byste mohli ještě zhoršit.

  2. Pokud se ani přes vaši slovní pomoc dýchání nelepší, dejte osobě igelitový či papírový pytlík před ústa tak, aby do něho dýchala. Tím si bude zvyšovat množství oxidu uhličitého a její stav se bude lepšit.

  3. Pokud u sebe nemáte pytlík, instruujte dotyčného, aby si před obličej dal vlastní pěst a dýchal do ní. Popřípadě mu můžete pěst dát před ústa sami, ale dejte pozor, aby neměl pocit, že ho omezujete či dusíte. Cokoliv budete dělat, předem postiženému řekněte.

první pomoc při hyperventilaci PrPom

Ve většině případů není nutné volat záchrannou službu, protože se po uklidnění dechu vše vrátí do normálu. Záchranku ale volejte, pokud se stav nezlepšil ani po kvalitní první pomoci, to znamená, pokud příznaky trvají nadále i v době, kdy už je pacient úplně klidný. Může se stát, že se dotyčného nepodaří uklidnit a upadne do bezvědomí. V tomto případě volejte záchrannou službu taktéž.


První pomoc u hyperventilace není složitá. Zásadní je rozeznat, zda se o hyperventilaci jedná. Může totiž imitovat infarkt či jiné onemocnění, které se projeví křečemi.


Zajímá tě víc o bezprostřední první pomoci? Nejsi si úplně jistý/á správnými postupy nebo vlastní reakcí v krizové situaci? S tím vším umíme pomoci na zážitkovém kurzu, kde si všechno vyzkoušíš v bezpečném prostředí. Nečekej. Pomáhej. Klikni a mrkni na naše kurzy.Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

HUMPL, Lukáš a Stanislav LUKŠ, 2017. Hyperventilační syndrom. In: Zdravotnická záchranná služba [online]. [cit. 2017-03-11]. Dostupné z: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=4681

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page