top of page

Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

Jak to celé vzniklo?


Rozmach geografických informačních systémů (GIS) je nezadržitelný. Dnes už v podstatě neexistuje heslo na internetu, jehož součástí by nebyla geografická informace.


Vyhledáváme nejrůznější obchody, restaurace či firmy. Zvykli jsme si hledat jakákoli místa v online mapě nebo rovnou použít navigaci.


Bude nám ale na horách k něčemu taková GPS v chytrém telefonu?  


GPS v telefonu —  proč to na horách nemusí fungovat?


Zobrazení mapy s vyznačenou polohou uživatele a možností navigace vzešlo ze dvou nezbytností:

 • Určení přesné polohy

 • Přístup k mapám. 


Samotné určování polohy funguje trojím způsobem:

 1. Využití mobilního signálu. Toto určení polohy ale není úplně přesné.

 2. Přesnější je systém GPS. Ten se pro tento účel zdá být spolehlivým. Jenže kvalita signálu v horách i velehorách není nijak slavná. Dochází k jeho tříštění a odrazům od horských a skalních masivů.

 3. Posledním způsobem je použití WiFi, je-li k ní daný telefon připojen. Na to ale v horách můžeme rovnou zapomenout.


Přístup k mapovému podkladu probíhá často pomocí internetu. V horách ale nemůžeme počítat s kvalitním signálem mobilních sítí, natož s přístupem k mobilním datům. Je tady samozřejmě i možnost stáhnout si offline verzi mapy do telefonu ještě před expedicí do hor. Ovšem samotná mapa bez vyznačené polohy uživatele nejspíš nebude moc k užitku.


Poslední nevýhodou je fakt, že každý telefon je zkrátka jen elektronika. Mráz škodí LCD displejům, vykreslování tak není plynulé. Navíc chlad snižuje i výdrž baterie. I to nejlepší elektronické zařízení se bez energie stane jen nefunkčním kusem železa.

Jak je to správně?


Využívání map a navigací v telefonech je jistě velmi užitečná věc. Hodí se především kdekoli v civilizaci. Použití telefonu v horách je ale značně omezené a je třeba na to předem myslet. Co před tím než vyrazíš tedy zařídit?


 • Ještě před výletem zakupte powerbanku, která něco vydrží a samozřejmě ji nezapomeňte předem dostatečně nabít.

 • Stáhněte si offline verzi turistické mapy, třeba se bude hodit.

 • Nainstalujte si aplikaci Záchranka.

aplikace-záchranka-kurz-prvni-pomoci-praha

K čemu je dobrá? Jde o skvělou vychytávku pro volání záchranky, nevíte-li přesně, kde se zrovna nacházíte. To se v horách stane velmi snadno. Nově ji můžete použít nejen v Česku, ale už i na Slovensku a v Rakousku.

Díky této aplikaci kontaktujete záchranku i horské záchranáře jedním kliknutím, a to včetně odeslání své aktuální polohy. Její obrovskou výhodou je i to, že je úplně zadarmo.


 • Dále si ulož čísla tísňového volání (nejen) na Horskou službu ještě před vyjitím na túru. V Česku využijte číslo +420 1210, na Slovensku +421 18 300.

 • Sežeň si papírovou mapu. Klasické papírové mapy v rozumném měřítku jsou v horách nenahraditelné. Mapa nepotřebuje ani baterie, ani signál. Mráz ji také nadměrně nepoškodí, bude-li v nějakém obalu.


Jako „neporazitelné orientační trio“ nejen do hor můžeme doporučit následující:

 1. Dobrá aktuální mapa v dostatečném měřítku.

 2. Kompas či buzola.

 3. GPS přístroj. Tím ale nemyslíme tu obyčejnou navigaci do auta. Tahle by měla být dostatečně odolná, proti vodě, vlhkosti nebo nárazům. Nezapomeňte vybrat tu, která vydrží co nejdéle bez nutnosti dobíjení. V horách hned tak nějakou zásuvku nepotkáš a vláčet s sebou na expedici spousty tužkových baterek asi není zrovna dobrý plán.


A k čemu že je vlastně dobré vědět to, kde přesně se v horách nacházíte? Co když spadne lavina budeš potřebovat co nejrychlejší pomoc záchranářů? Nebo taková zraněná noha, s kterou už nemůžeš jít dál… Přesná lokace se v horách  může víc než jen hodit. Jedině tak si zavoláš pomoc přímo až k sobě.  


Chceš se dozvědět něco o tom, jak se v horách neztratit? Máš chuť vyrazit na další túru už skutečně připraven/a? Zkus některý náš outdoorový kurz. Nudit se skutečně nebudeš.


Zdroje obrázků:

 1. Funkce – Záchranka. Záchranka [online]. Dostupné z: https://www.zachrankaapp.cz/cs/funkce

 2. Tisková zpráva: Aplikace Záchranka nově přivolá také slovenskou Horskou záchrannou službu | Záchranka. Záchranka [online]. Dostupné z: https://www.zachrankaapp.cz/cs/tiskova-zprava-aplikace-zachranka-nove-privola-take-slovenskou-horskou-zachrannou-sluzbu


Mýtus 44 — Mám mobil s GPS, v horách se neztratím.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page