Alkohol je metlou lidstva už více jako 8000 let, kdy byl znám ve formě vína. Stejně dlouho jsou známy i jeho škodlivé účinky, o čemž svědčí první protialkoholní zákon z roku 1039. Víte však, co dělat, když to někdo přežene s touhle společensky tolerovanou drogou?
Akutní otrava alkoholem
Otrava alkoholem je přechodný stav, který trvá většinou několik hodin, nastávající po požití nadměrného množství alkoholu. Závažnost intoxikace se liší podle požitého množství a aktuální tolerance k alkoholu, která je vysoce individuální a ovlivnitelná množstvím faktorů. Proto se stává, že se někdy opijete velmi rychle, i když jste předtím hodně a intenzivně trénovali.
Při nižších dávkách a na začátku konzumace má alkohol stimulační účinky. Lehce opilé osoby jsou výřečné, ztrácí zábrany, prostě se cítí skvěle, což je u většiny lidí hlavní důvod pití. Při velmi rychlém požití větších dávek alkoholu, anebo při déletrvající nepřerušené konzumaci, dochází k tlumivému účinku. (Raboch, 2001). V tomto okamžiku se vám chce najednou hrozně spát a to kdekoliv a v jakékoliv poloze.V nejhorším případě upadne osoba do bezvědomí, které považujeme za život ohrožující stav.
V bezvědomí dochází k útlumu dýchání, neprůchodnosti dýchacích cest a často i k vdechnutí žaludečního obsahu. Osobu však mohou ohrožovat také přidružená rizika. Rozhodně neplatí, že opilci jsou nezranitelní. Alkohol má analgetické účinky, a proto je snížené vnímaní bolesti. Může se stát, že si podnapilá osoba ani nevšimne, že odněkud krvácí.
Příčiny intoxikace bývají různé. Může se jednat o pokus o sebevraždu, náhodnou záměnu (hlavně u dětí a seniorů), při alkoholizmu, nebo když někdo neodhadne své hranice. (Pokorný, 2003)
Orientačně si můžete vypočítat hladinu alkoholu pomoci KALKULAČKY.
Jak postupovat při otravě
- Dbát na vlastní bezpečnost! Podnapilí lidé mohou být agresivní, a proto musíte být obezřetní. Velmi lehce a rychle se ze zachránce může stát raněný.
- U osoby, která je při dostatečném vědomí, se snažíme vyvolat zvracení (často k němu dochází spontánně). Nejlépe podáním slaného a teplého vodného roztoku. Tím zabráníme dalšímu vstřebání látky. Zvracení se nesmí vyvolat u osob, které dostatečně nereagují na oslovení nebo zatřesení. Obsah žaludku by mohli vdechnout a začít se dusit. (Hasík, 2012)
- Pokud postižený nereaguje na oslovení nebo zatřesení, postupujeme jako u bezvědomí:
- a) osobě, která dýchá normálně, držte hlavu v záklonu a volejte ZZS. Stav vědomí kontrolujte pravidelně až do příjezdu záchranné služby. Kdyby osoba začala zvracet, přetočte ji na bok a nechte zvratky spontánně vytéct. Poté postiženého otočte na záda a znovu vyšetřete, zda dýchá normálně.
- b) když osoba nedýchá normálně, zahajte resuscitaci.
- Zabezpečte tepelný komfort.
- Zkontrolujte, jestli osoba nemá nějaká přidružená zranění, jako jsou např. krvácející rány.
Otrava alkoholem je závažný stav, který muže končit smrtí. Potkat v pátek večer na ulici opilce není nic neobvyklého, a proto je potřebné vědět, jak podat první pomoc. I v tomhle případě však platí, že nejjednodušší je samotné otravě zabránit. Pokuste se osobě domluvit a zastavit ji v pití předtím, než se “upije k smrti”.
Bibliografie
Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.
Dobiáš-INTOXIKÁCIA ALKOHOLOM – OPILOSŤ „http://www.dobiasovci.sk/zdravotnici_sk.html“ http://www.dobiasovci.sk/zdravotnici_sk.html
RABOCH, J., ZVOLSKÝ, P. et al. Psychiatrie. První vydání. Praha : Galén, 2001. 622 s. s. 183–200. ISBN 80-7262-140-8.
POKORNÝ J., a kol. Lékařská první pomoc. První vydání. Praha : Galén. 2003,2005. 351 s. s.227-233. ISBN 80-7262-214-5.
HASÍK, Juljo a Pavel SRNSKÝ. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž, 2012. ISBN 978-80-87729-00-7.