top of page

Mýtus 75 — Zlomenou ruku dejte vždy do šátku

Jak to celé vzniklo?

Zlomená ruka a šátkový závěs, to k sobě přece patří, ne? Aneb když už ho v těch autolékárničkách máme, je nutné ho vždy iniciativně vytáhnout a snažit se zlomeninu improvizovaně znehybnit. Co na tom, že jsme to nikdy nedělali a zraněný nám u toho syčí bolestí…

Proč je to špatně?


Tak za prvé poznámka na začátek – už ani v těch autolékárničkách zrovna trojcípý šátek povinný nově není. V roce 2018 došlo ke změnám ve vyhlášce upravující (mimo jiné) složení povinné výbavy, podrobnosti naleznete například zde. Šátek s sebou vozit tedy nemusíte, je to poměrně logické – zrovna v případě autonehody je potřeba umět řešit především život ohrožující stavy (tj. hlavně bezvědomí a masivní krvácení). Ano, se zlomeninou se tam můžete setkat také. Ale vězte,  že než byste šátek vyndali a správně namotali, budete tam mít záchranáře :) Ti narozdíl od vás mají jak správné vybavení (ať už vakuové dlahy či léky proti bolesti), tak zkušenosti. Neodbornou manipulací budete raněnému působit jen další bolest.

Co se týče ostatních situací – kdo z vás ho má doma v lékárničce a kdy jste se ho naposledy učili vázat? A schválně: pokud jste se na kurzu první pomoci učili přiložit trojcípý šátek, učili jste se tam také pomocí modelových situací se zraněnými figuranty? Například nasimulované autonehody či jak poznáte, kdy začít resuscitovat? Ještě mnoho kurzů bohužel probíhá formou přednášek, na kterých si prakticky vyzkoušíte tak maximálně resuscitaci na figuríně a ,,obvazovou techniku”, ale nedostanete šanci si postupy vyzkoušet prakticky a ve stresu. Zkrátka a dobře – zde nejde jen o ten trojcípý šátek, ale výuku jako takovou. V první pomoci jsou opravdu mnohem důležitější dovednosti než motání obvazů.Zlomeniny – jak je to správně?

Veškerá zbytečná manipulace se zlomeninou je prostě špatná, končetinu se nesnažte ,,za každou cenu” nacpat do šátkového závěsu. To samé platí i pro použití improvizovaných dlah – viz náš další mýtus

U menších úrazů (prsty, zápěstí) si dotyčný většinou ruku drží sám (tou druhou nezraněnou) v poloze, jaká mu vyhovuje. Poučte ho, aby končetinu nezatěžoval, zbytečně nehýbal, chladil a vyhledejte lékařské ošetření. Šátek zde vyloženě nezakazujeme, ale mnohem rychlejším řešením bude, pokud si přehrne dolní lem trička přes ruku směrem nahoru. Improvizované znehybnění máte na světě a nemusíte nic motat – stejně to na té pohotovosti zase sundají :).

Pokud se jedná o vážnější úraz – například pád z výšky či autoneh

odu, soustřeďte se hlavně na základní životní funkce (tedy stav vědomí a dýchání) a zkontrolujte, zda zraněný masivně nekrvácí. Poučte ho, aby se zbytečně nehýbal a řiďte se radami dispečera/ky zdravotnické záchranné služby na lince 155.  Podrobnější informace o ošetřování zlomenin naleznete zde.

A závěrem – namotávání obvazů a šátků může být (obzvlášť u dětí) poměrně zábavnou součástí kurzů první pomoci. Jen se nesmí stát, že to je na úkor jiných, mnohem důležitějších dovedností! Například na našem kurzu pro zdravotníky zotavovacích akcí se obvazové technice věnujeme jen jednu vyučovací hodinu, bereme to tedy ,,letem světem”. Ale za to mají účastníci každý den modelové situace, kde dokola probíráme to nejdůležitější v první pomoci – a to jsou především život ohrožující stavy, a také práce s vlastním stresem i komunikace v týmu zachránců. Chcete si to vyzkoušet? Přijďte, budeme se těšit :) 


Mýtus 75 – Zlomenou ruku dejte vždy do šátku

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page